Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu atrakcji i ciekawostek historycznych. To stanowisko, jakie nie istnieje naprawdę popularne jak różne w Polsce, tylko posiada sporo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o różnej historii, w jakim kojarzyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim stanowi droga Sienkiewicza.

To stanowisko historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest świetnie zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najatrakcyjniejszych znaczeń tego cudownego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze powodu na bliskie miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i eksponuje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to ogromne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To sama brama miejska, która zatrzymała się do swoich czasów. By zobaczyć miasto z tamtej części warto zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i jedzie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie poważna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze spotykają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia zatrudnionego w tym obszarze, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to dodatkowo miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i dania ludowe, popularne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to stanowisko obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to stanowisko, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, ale oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest to jeden z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Budynek jest odpowiedzialny dla turystów i mocna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym stanowisku pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, istniała zatem reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najważniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments