Ewolucja oferty na pogrzeby Szczecin – usługi dodatkowe

Ewolucja oferty na pogrzeby Szczecin – usługi dodatkowe

Warto przeczytać

Zmiany związane z postępem nie omijają żadnej dziedziny życia – rynek usług ewoluuje, a rozwój poszczególnych sektorów stymuluje zmiany w kolejnych. W ten sposób dochodzi do unowocześniania każdej dziedziny działalności gospodarczej, co przejawia się między innymi w poszukiwaniu nowych rozwiązań w celu utrzymania konkurencyjności swojej firmy. W branży usług funeralnych dobrym przykładem jest Szczecin, ponieważ tutaj znajduje się największy cmentarz w Polsce, a obsługujące go zakłady pogrzebowe działają w warunkach intensywnej rywalizacji.

Wysoka konkurencyjność na lokalnym rynku opiera się na dwóch ekonomicznych wartościach. Pierwsza to dbałość o własny rozwój w kontekście jakości świadczonych usług. Druga – to rozbudowa oferty o usługi dodatkowe. Razem daje to kompleksowe usługi pogrzebowe.

Usługi pogrzebowe – teoria i praktyka

Chęć bycia przygotowanym na każdą ewentualność przejawia się między innymi w fakcie, że zakłady pogrzebowe w Szczecinie szkolą swoich pracowników na kursach psychologicznych. Przygotowanie do kontaktu z Żałobnikami to praca z profesjonalnym trenerem, wyspecjalizowanym w szkoleniach z zakresu relacji interpersonalnych, a także w dziedzinie psychologii osoby dotkniętej traumą i technik radzenia sobie ze stresem. Dodatkową nauką jest doświadczenie starszych stażem pracowników zakładu pogrzebowego. Innym rodzajem szkoleń, na które zakłady pogrzebowe wysyłają swoich pracowników są zestawienia obrządków pochówku różnych wyznań, połączone z zaleceniami postępowania w przypadku różnych sytuacji związanych z organizacją pogrzebu. Oferty usług pogrzebowych są dzięki temu przygotowane praktycznie na każdą sytuację. Zakłady pogrzebowe w Szczecinie zajmują się wszystkimi sprawami związanymi z pochówkiem, włącznie z najdrobniejszymi elementami.

Usługi dodatkowe tylko na życzenie

Do działań dodatkowych zalicza się między innymi organizację kwestii logistycznych (na przykład przewiezienie do Szczecina żałobników przybywających w kilku rzutach zza granicy na lotnisko w Goleniowie) oraz pomoc w organizacji konsolacji. Pogrzeb jest dla większości osób sytuacją traumatyczną, a co za tym idzie przedsięwzięciem bardzo wymagającym organizacyjnie i emocjonalnie. Konsolacja, która odbywa się tego samego dnia, zazwyczaj bezpośrednio po zakończeniu pogrzebu, również jest sytuacją wyczerpującą nerwowo. Jak podają zakłady pogrzebowe w Szczecinie, zdarza się na przykład, że rodzina organizuje pogrzeb sama w 90 procentach, ale spotkanie dla pogrążonych w żałobie krewnych i przyjaciół zmarłej osoby pozostawia do załatwienia właśnie firmom pogrzebowym, jako coś co przekracza jej siły.

Konsolacja spersonalizowana

Spotkanie dla uczestników pogrzebu połączone z poczęstunkiem to tak naprawdę szereg decyzji, których podjęcie może się okazać dla osoby pogrążonej w żałobie sporym wysiłkiem. Nie chodzi przecież o sam wybór miejsca. Menu może nawiązywać do przyzwyczajeń zmarłej osoby, np. w sytuacji gdy konsolacja ma być obiadem, w ramach deseru mogą zostać podane jej ulubione ciastka, albo preferowany za życia gatunek kawy. Niejednokrotnie w ten właśnie sposób żałobnicy utwierdzają się w przekonaniu, że przed chwilą pożegnana osoba pozostanie w ich pamięci na zawsze. Obok wyboru lokalu, sali i formy poczęstunku, czasem trzeba załatwić również oprawę muzyczną, a bardzo często – florystyczną, zwłaszcza gdy pogrzeb odbywa się późną wiosną. Zakłady pogrzebowe w Szczecinie pomagają obsługiwanym rodzinom obejmując funkcję organizatora również i w tej dziedzinie.

Usługi pogrzebowe w Szczecinie a zawiłości logistyczne

Wspomniana wyżej organizacja logistyki związanej z pogrzebem nie ogranicza się wyłącznie do transportu żałobników przybywających zza granicy. Zakłady pogrzebowe w Szczecinie tak naprawdę zabezpieczają wszelkie możliwe formy transportu, łącznie z wyjazdem po osoby mieszkające na drugim końcu Polski (np. starsze, albo z problemami w poruszaniu się). Są również w stanie zatroszczyć się o organizację noclegu dla gości z odległych części kraju oraz odwiezienie ich z powrotem do domów. Posiadają własne floty transportowe – każdy szanujący się szczeciński zakład pogrzebowy posiada oprócz karawanów przynajmniej jeden autokar, kilka busów oraz status „klienta VIP” w przynajmniej dwóch specjalistycznych firmach transportowych, na wypadek gdyby zaszła konieczność np. wysłania po kogoś limuzyny do Belgii. Jak można się domyślić, wszelkie związane z przewozami formalności, firma organizująca pogrzeby bierze na siebie.

Prezentacja ciała a atmosfera podczas uroczystości

Według dostępnych statystyk, nie każda w skali kraju firma organizująca pogrzeby ma specjalizację w tanatokosmetyce. W mniejszych miejscowościach oraz na obszarach odleglejszych od większych skupisk ludności, pracownicy domów pogrzebowych ocieplają prezentację zmarłej osoby lekko pudrując i podmalowując jej twarz. W przypadku profesjonalnych zakładów pogrzebowych, takich jak obsługujące Szczecin, mamy do jednak czynienia z rozwiniętą specjalizacją kosmetyki pośmiertnej. Osobom przygotowywanym do pogrzebu można nadać godnego i nobliwego wyglądu tak, by podczas wystawienia ciała w kaplicy, jego oblicze promieniowało spokojem. W ten sposób żałobnicy unikają myślenia o cierpieniu i umacniają się w przekonaniu, że ich bliski jest teraz w lepszym miejscu. Mówiąc inaczej, tanatokosmetyka jest usługą wprowadzoną do oferty funeralnej ze względów psychologicznych.

Usługi pogrzebowe w kontekście ostatniej woli

Zakłady pogrzebowe w Szczecinie są w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom obsługiwanych rodzin, łącznie z dostarczeniem urny wykonanej na zamówienie – niestandardowej i ręcznie malowanej. Warto zauważyć, że wyjątkowe warunki, czy specjalne elementy organizacji pogrzebu pojawiają się najczęściej z powodu ostatniej woli zmarłego, lub wymaganych przez żałobników zmian w przyjętym porządku uroczystości. Jak wiemy, na pogrzebach obecna jest zawsze przede wszystkim najbliższa rodzina zmarłej osoby i grono przyjaciół, czyli ludzie, którzy dobrze znali żegnaną osobę i jej upodobania. A te ostatnie mogą oznaczać dobór specjalnej oprawy muzycznej oraz drobiazgowo zaplanowanej oprawy kwiatowej. Zakłady pogrzebowe sprowadzają więc kwiaty, nawet egzotyczne, albo organizują obecność kwartetu smyczkowego na konsolacji. Do niecodziennych, ale coraz częstszych sytuacji należą też pochówki w stylu…” radosnym”, charakteryzujące się różnokolorowymi strojami gości i stypami o „luźniejszym charakterze”.

Zakład pogrzebowy – jakość doświadczenia

Niestandardowe życzenia żałobników i niecodzienne usługi pogrzebowe można by jeszcze wymieniać bardzo długo, liczy się jednak to że nie ma dwóch takich samych pogrzebów, choć każda uroczystość zachowuje ducha godności i szacunku, a zakłady pogrzebowe w Szczecinie wyznaczają standardy branży dla całego kraju. Lata działalności w branży to dobra znajomość większości wymagań żałobników oraz świadomość sytuacji, w jakiej współcześnie znajduje się wiele rodzin. Dzięki temu w wielu firmach za usługi pogrzebowe w Szczecinie można np. zapłacić w systemie ratalnym.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments