Marzenia znamionuje indywidualizm. Każdy marzy o czymś innym i w odmienny sposób. Sama realizacja marzenia też różni się od realizacji innego marzenia, nawet jeśli ono wydaje się być podobne. Dlatego nie da się napisać jednego scenariusza dla wszystkich. Można jednak na przykładzie realizacji jednego, czy kilku marzeń, prześledzić, jakie warunki trzeba spełnić, aby ona zaistniała.
Jak spełniać swoje marzenia?
Pierwszym warunkiem jest istnienie potencjału na to, aby dane marzenie mogło się zrealizować. Zatem w pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytanie: czy to marzenie jest realne? Ale nasza odpowiedź na to pytanie powinna być szczera, rzetelna i obiektywna, bo niestety najczęściej odpowiedź brzmi „Nie”. Skoro już taką odpowiedź dajemy, to powinniśmy spytać: czy na pewno „nie”?, albo „dlaczego nie?” Jeśli bowiem zbyt wcześnie uznamy coś za nierealne, to kompletnie pozbawiamy się możliwości spełnienia tego. Zatem nie oceniajmy zbyt pochopnie, że nasze pragnienie nie może się spełnić, tylko zastanówmy się, co możemy zrobić, żeby jednak je zrealizować, chyba że to rzeczywiście jakiś pomysł z bajki. Jeśli coś rzeczywiście jest kompletnie nierealne, to nie warto sobie tym głowy zawracać. Najczęściej jest jednak zupełnie inaczej, to znaczy możliwości realizacji istnieją, ale my ich nie widzimy. Dobrze byłoby w tym wypadku spojrzeć szerzej na rzeczywistość i nie trzymać się stereotypowego myślenia. Jeśli ktoś nie chce czegoś spróbować tylko dlatego, że komuś innemu się nie udało, albo dlatego, że ktoś mu to wmówił, to niepotrzebnie zamyka sobie drzwi do sukcesu.
Kolejnym warunkiem do skutecznej realizacji marzeń jest odwaga. Nie należy mylić odwagi z brawurą, która może prowadzić do katastrofy, bo nie liczy się z realiami. Chodzi tutaj o taką odwagę, która pozwala działać mimo lęku i mimo tego, że ktoś nam coś powiedział i mimo tego, że komuś innemu się nie udało.
Dodatkowym elementem realizacji marzeń bywa też nauka. Jeśli nie widzimy możliwości zrealizowania czegoś z powodu braku pewnych umiejętności, zawsze możemy się ich nauczyć. To będzie oczywiście wymagało czasu, ale przy dobrej motywacji powinno się udać.
Jeszcze innymi ważnymi warunkami są: elastyczność i gotowość na zmiany. Jeśli zbyt sztywno trzymamy się naszego scenariusza, czyli tego, że coś musi się odbyć w ściśle określony sposób, to rzeczywiście może nam się nie udać, bo nie bierzemy pod uwagę niespodziewanych okoliczności, które wyskakują na naszej drodze w najmniej oczekiwanym momencie. Najlepiej w ogóle nie ustalać zbyt sztywnego scenariusza, tylko pomyśleć: co mogę zrobić w tym momencie, co jest możliwe na ten moment. Warto też być przygotowanym na ewentualne przeszkody, ale nie zrażać się nimi. Przeszkody są po to, by je pokonywać.
Kolejną ważną rzeczą jest zdać sobie sprawę, że aby móc cieszyć się z realizacji swojego marzenia, trzeba posiadać zdolność do cieszenia się z czegokolwiek. Nie każdy taką zdolność przejawia. Może nawet każdy jest zdolny, ale nie każdy chce przejawiać swoje zadowolenie i radość na co dzień.
Następną istotną sprawą jest kwestia zasługiwania. Niektórzy sądzą, że z jakiegoś powodu nie zasługują na spełnienie swoich marzeń. Należałoby się zastanowić, czy ten powód jest słuszny? Czy jest wystarczająco silny, by powstrzymać nas od zrobienia tego, czego chcemy? Co jest silniejsze: jakiś wyimaginowany powód do rezygnacji, czy jednak chęć realizacji pragnienia?
Ważnym warunkiem jest też wiara w siebie, łącząca się z wiarą w to, że potrafimy spełniać swoje marzenia. Oczywiście zawsze warto wziąć pod uwagę i to, że marzenie może się nie spełnić – wtedy przynajmniej unikniemy niepotrzebnych rozczarowań. Jednak powinniśmy znać swoją moc, zdolność i odwagę do czynienia tego, czego pragniemy. Znajomość siebie powoduje większą wiarę w siebie. A z kolei większa wiara w siebie daje nam jeszcze większą siłę do zrealizowania tego, czego szczerze pragniemy.
lubie sobie pomarzyć