Skuteczne łożyska kulkowe

Skuteczne łożyska kulkowe

Warto przeczytać

Czy niezawodne i skuteczne łożyska kulkowe mogą być tanie? Czy wytrzymałymi komponentami są jedynie produkty z wyższej półki? Dziś przedstawiamy łożyska kulkowe dostępne na każdą kieszeń!

  1. Łożyska kulkowe – krótka charakterystyka
  2. Tanie łożyska i droższe alternatywy

Uniwersalne łożyska kulkowe są najpopularniejszym modelem łożysk tocznych, wykorzystywanym w wielu aplikacjach. Ze względu na różne specyfikacje maszyn, na rynku można znaleźć komponenty kulkowe w różnych konfiguracjach i rozmiarach. Podobne różnice widać w cenach. Czy tanie łożyska kulkowe są przeznaczone tylko do mniej wymagających aplikacji? Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, czym tak właściwie są łożyska kulkowe oraz gdzie dokładnie znajdą zastosowanie.

Łożyska kulkowe – krótka charakterystyka

Łożyska kulkowe to komponenty składające się z pierścienia zewnętrznego, wewnętrznego i elementów tocznych w kształcie kulek. Są świetnym rozwiązaniem zarówno dla branży maszynowej, jak i produkcji danych urządzeń. Jako najbardziej popularna grupa łożysk, znajdują zastosowanie w każdej gałęzi przemysłowej bez wyjątku. Aktualnie na rynku dostępne są jako łożyska kulkowe zwykłe, skośne, wahliwe i wzdłużne. W każdym przypadku odznaczają się wytrzymałością i zapewniają precyzyjną pracę. Aby wybrać odpowiedni model łożyska kulkowego, należy znać podstawowe informacje na ich temat.

Łożyska kulkowe zwykłe

Idealne do przenoszenia obciążeń poprzecznych oraz wzdłużnych. Do zalet rozwiązania standardowego zalicza się dostępność do komponentów mających różny zakres temperatur, w których mogą pracować. Najczęściej są wykorzystywane rozwiązania, w których zakres ten wynosi od -30 do 100 stopni Celsjusza. Ponadto są stosunkowo tanie i łatwo dostępne.

Łożyska kulkowe skośne

Modele skośne to świetne rozwiązanie dla aplikacji, które wymagają od łożyska trwałości przy pracy z wysokimi obciążeniami promieniowymi i osiowymi. Stanowią również doskonałą alternatywę dla komponentów zwykłych, które nie sprawdzają się przy osiowych obciążeniach.

Łożyska kulkowe wzdłużne

Produkty wzdłużne to rozwiązanie dla aplikacji, które wymagają od łożyska zdolności do przenoszenia jedynie obciążeń wzdłużnych. Nie nadają się do przenoszenia obciążeń promieniowych. Nowoczesne łożyska wzdłużne są modelem rozłącznym, co pozwala na niezależny montaż poszczególnych części produktu. Na rynku mechanizm dostępny jest w wariancie jednorzędowym, jednorzędowym dwukierunkowym oraz dwurzędowym. Doskonale sprawdzą się przy niewielkich wałach, pracujących z dużymi prędkościami obrotowymi.

Łożyska kulkowe wahliwe

Do zalet rozwiązania wahliwego specjaliści zaliczają przede wszystkim niskie tarcie. To sprawia, że łożyska tego rodzaju doskonale sprawdzają się przy wysokich temperaturach. Z reguły modele wahliwe składają się z pierścienia zewnętrznego, wewnętrznego, koszyka i dwóch rzędów kulek. Pracują w podobny sposób jak łożyska samonastawne, zamontowane w odpowiednio dobranych oprawach.

Tanie łożyska i droższe alternatywy

Z reguły każdy katalog łożysk kulkowych obejmuje zarówno tanie, jak i droższe komponenty. To, które rozwiązanie wybierzemy, zależy od kilku czynników. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad warunkami pracy i otoczenia. Jeśli są one wymagające, warto inwestować w łożyska droższe, które w większości przypadków produkowane są z lepszych materiałów. Wykorzystanie wysokiej jakości stali czy innego tworzywa sprawia, że komponent sam w sobie odznacza się doskonałą wytrzymałością, trwałością i odpornością na korozję czy uderzenia.

Dlaczego nie warto inwestować w tanie łożyska kulkowe, kiedy miałyby pracować w bardziej wymagających warunkach? Otóż szybciej ulegną zużyciu – lub uszkodzeniu – i tym samym będzie trzeba je natychmiast zmienić, czyli wydać kolejne pieniądze na nowy produkt. Łożysko toczne z wyższej półki zwykle jest bardziej odporne na ekstremalne warunki i tym samym jego żywotność bywa znacząco dłuższa.

Przykład: tanie łożysko kulkowe wymieniamy średnio co 3 miesiące. Wyższej jakości droższy komponent wytrzymuje 12 miesięcy. W pierwszej sytuacji w ciągu roku musimy zainwestować w cztery łożyska kulkowe. Sumując koszty, otrzymujemy większą kwotę, niż w przypadku jednorazowego zakupu lepszego mechanizmu. Druga sytuacja nie tylko szybko się zwraca, ale pozwala na wyższe oszczędności, które możemy przeznaczyć na rozwój firmy.

Oczywiście na rynku możemy znaleźć producentów, którzy dysponują tanimi łożyskami bardzo dobrej jakości. W takiej sytuacji warto swój wybór poprzeć pozytywnymi opiniami klientów, którzy już z tańszego rozwiązania skorzystali i którzy faktycznie je polecają do bardziej wymagających aplikacji. Z reguły jednak tanie łożyska kulkowe wykorzystuje się do “lżejszych” warunków pracy i otoczenia.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments