Wynajem samochodów nie jest jeszcze w Polsce tak popularną usługą jak na Zachodzie, wszystko jednak wskazuje, że w najbliższych latach będzie się to zmieniać. Takie rozwiązanie ma sporo atutów, a szeroki wachlarz możliwości, które oferuje wypożyczalnia samochodów, sprawia, że dopasowanie usługi do różnych życiowych sytuacji jest bardzo proste. Dostępne opcje to wynajem samochodów długo- i krótkoterminowy, wynajem samochodów bez kaucji lub wypożyczenie okazjonalne. Co warto o nich wiedzieć i na co zwracać uwagę, odbierając kluczyki?
1. Wynajem samochodów krótkoterminowy
2. Wynajem samochodów długoterminowy
3. Na co zwracać uwagę przy wynajmie?
Warunki cenowe oraz zasady mogą się różnić w zależności od tego, jaki samochód, na jak długo i w jakim pakiecie planujemy wynająć.
Wynajem samochodów krótkoterminowy
Niemal każda wypożyczalnia samochodów oferuje auta w ramach wynajmu krótkoterminowego. Korzystają z tej opcji zarówno osoby prywatne, jak i klienci biznesowi. Możliwy czas wypożyczenia, warunki oraz dokładny regulamin mogą się różnić w zależności od punktu, z usług którego korzystamy. Ograniczenia dotyczą wieku – czasami od kierowcy wymaga się ukończonego 21. roku życia oraz przynajmniej rocznego prawa jazdy, limitu kilometrów czy możliwości wyjazdu zagranicznego. Niektóre punkty proponują bardzo korzystny wynajem samochodów bez kaucji. Więcej o tym można przeczytać na: comfortcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-katowice/.
Sytuacji, w których opłaca się wynająć samochód na krótki termin jest sporo. Usługa ta szczególną popularnością cieszy się wśród osób, które nie korzystają z auta na co dzień, a pojazd potrzebny im jest okazjonalnie: gdy zaplanowały podróż służbową lub prywatną, wakacje czy weekendową wyprawę za miasto. Dla wielu biznesmenów jest to element kreowania wizerunku na czas trwania istotnego spotkania służbowego. Argumenty, na podstawie których wybrana zostaje wypożyczalnia samochodów, są zróżnicowane, z pewnością jednak należy zorientować się wcześniej, jak przedstawia się sprawa odbioru i zwrotu auta w określonych lokalizacjach oraz spośród jakich modeli samochodów możemy dokonywać wyboru.
Wynajem samochodów długoterminowy
Usługa wynajmu długoterminowego obecnie cieszy się mniejszą popularnością niż warianty kilkudniowe, co nie znaczy, że nie rysuje się przed nią przyszłość w różowych barwach. Statystyki pokazują, że w krajach Europy Zachodniej aż 80% aut służbowych stanowią te w wynajmie długoterminowym, będącym ciekawą alternatywą dla leasingu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z tej opcji również osoby prywatne. W praktyce wynajem długoterminowy samochodu jest formą leasingu operacyjnego. Dodatkowo firma, od której wypożyczany jest samochód, gwarantuje kompleksową obsługę w zakresie organizowania napraw i przeglądów okresowych czy wykupienia polisy AC i OC. Jedynym obowiązkiem wynajmującego jest regularne opłacanie miesięcznych rat.
Czy wynajem długoterminowy opłaca się bardziej niż tradycyjny leasing? To kwestia mocno indywidualna, zależna od potrzeb użytkownika i jego priorytetów. Wynajem oznacza trafne przewidywanie kosztów. Poza miesięczną ratą klient nie musi martwić się o nic więcej. Minusem jest to, że umowa nie kończy się wykupem pojazdu. Niektórzy jednak cenią to, że regularnie mogą wymieniać pojazd na nowy. Daje to niewątpliwie większą elastyczność w zakresie planowania działań firmy pod kątem bieżących potrzeb. W przypadku zmian personalnych można albo szybko wynająć więcej aut, bez dodatkowych kosztów, albo ograniczyć flotę, nie tracąc na tym finansowo. Według obliczeń wynajem długoterminowy jest tańszy od leasingu.
Na co zwracać uwagę przy wynajmie?
Niezależnie od wybranej opcji wynajmu przed podpisaniem umowy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. To przede wszystkim:
- koszt – zależny od czasu wynajmu oraz typu auta. Oprócz regularnej ceny pojawić się mogą opcje dodatkowo płatne, szczególnie częste przy wynajmie krótkoterminowym, jak na przykład możliwość zdania auta po godzinach pracy lub oddanie go w innym mieście. Warto oszacować wszystkie kwestie. Wart uwagi jest wynajem samochodów bez kaucji,
- stan samochodu opisany w protokole odbiorczym – przed zaakceptowaniem umowy warto dokładnie obejrzeć pojazd i zaznaczyć w protokole wszystko, co mogłoby wzbudzać wątpliwości: uszkodzenia karoserii lub tapicerki, rysy czy zadrapania. Podpis oznacza, że klient akceptuje stan pojazdu i przyjmuje odpowiedzialność za szkodę, choćby spowodował ją poprzedni użytkownik, a wypożyczalnia jej nie zauważyła,
- limit kilometrów – niektóre wypożyczalnie określają w swoich regulaminach maksymalny próg pokonanej trasy. Po przekroczeniu tego wskaźnika naliczyć się mogą dodatkowe opłaty. Warto więc sprawdzić, czy takie ograniczenie istnieje, a jeśli tak, to czy można je zwiększyć już przy zawieraniu umowy nie ponosząc wysokich kosztów z tego tytułu,
- ograniczenia – niektóre wypożyczalnie ustalają minimum wieku kierowcy lub czas posiadania prawa jazdy. Niektóre nie zgadzają się także na podróże poza granice kraju.